Wchodząc do sklepu z winem zauważyć można ogromne bogactwo jego gatunków. Przy czym ważny jest nie tylko sam gatunek wina, ale również kraj jego pochodzenia oraz szczep, z którego wino zostało wytworzone. Dobierając wino do posiłku i okazji należy kierować się z kolei tym, czy wino ma być słodkie czy wytrawne.
Gatunki win, które określa zawartość cukru to wina wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie oraz bardzo słodkie. Zauważyć można tendencje do odchodzenia od dość sztywnych zasad szczegółowo określających, które gatunki win mają towarzyszyć określonym potrawom. Być może przyczyną, dla której się tak dzieje jest fakt, że wino przestaje być napojem spożywanym wyłącznie od święta. Dziś coraz częściej gości ono na naszych stołach w zwykły powszedni dzień i nie jest to związane z żadną konkretną okazją do świętowania. Oczywiście spożywając wino przy stole raczej nie zajmujemy się kontemplacją jego smaku. Szukamy jednak w winie czegoś, co wpłynie na smak spożywanych przez nas potraw.
Istnieją jednak zasady, które w nawet ogólny sposób pozwalają na odpowiednie dobranie wina do smaku, który będzie towarzyszył spożywanym przy stole potrawom. Wina wytrawne białe i różowe podaje się zwykle z rybami i owocami morza oraz drobiem i wędlinami. Czerwone wino wytrawne najlepiej smakuje do czerwonych mięs, dziczyzny, ostrych serów i potraw z grzybów. Wino słodkie powinno towarzyszyć ostrym serom i deserom. Wino półsłodkie oraz półwytrawne wspaniale podkreśla smak potraw kuchni azjatyckiej.