Wina włoskie są powszechnie znanym dodatkiem do deserów, np. lodów sorbetowych (czyli składających się z wody, mrożonych owoców w postaci soku lub purée; taki produkt nie tylko świetnie smakuje, ale również znakomicie orzeźwia). Niektórzy cukiernicy dodają je również do wypieków, np. tiramisu.
Wina włoskie można również spożywać w naturalnej postaci jako dodatek do posiłków. Jest to nawet wskazane ze względów zdrowotnych. Badania dowodzą, że trunek ten może korzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Istnieją jednak dwa warunki:
Dobroczynne właściwości mają jedynie czerwone wina włoskie, które produkuje się z całych owoców ciemnych winogron. Dlaczego to takie ważne? Surowiec ten, a dokładnie skórka ciemnych gronowych owoców, posiada cenne substancje, które nie znikają w trakcie procesu wytwórczego. To właśnie one sprawiają, że wina włoskie mogą nie tylko smakować, ale działać również jak lek.
Jeśli chodzi o ilość, to zdrowotna dawka wynosi 250-300 ml na dobę, co odpowiada jednej lampce w przypadku kobiet i dwóm w przypadku mężczyzn.
Czerwone wina włoskie dostarczają substancji antyrakowych, tj. polifenoli i resweratrolu, które eliminują wolne rodniki. Oprócz nich trunek dostarcza ważnych dla systemu nerwowego oraz układu mięśniowego i krążenia pierwiastków: potasu, magnezu, żelaza, witamin z grupy B.
Pijąc wina włoskie z czerwonych winogron można poprawić odporność, gdyż alkohole te zawierają kwas acetylosalicylowy i witaminę C.