Drożdże i pożywki stosowane do produkcji wina domowego.

Dobre wino domowe zawdzięcza swój smak na pewno zastosowanym do jego produkcji drożdżom. Drożdże żywią się cukrem zawartym w owocach, a dobry winiarz wie, że świetnym podłożem dla ich rozwoju jest sok owocowy. Optymalna dla rozwoju drożdży temperatura to 20-25 st. C. Jeśli temperatura sięga powyżej 28 st. C rozwój drożdży zostaje zahamowany.

Drożdże stosowane w produkcji wina stanowią jeden z ich gatunków. W odróżnieniu od tych zwykłych drożdże i pożywki winne rozkładają znacznie szybciej większe ilości cukru, co wpływa na wytwarzanie większej ilości alkoholu. Drożdże szlachetne mogą hamować rozwój szkodliwych w produkcji wina drożdży dzikich. Dlatego właśnie owoce,z których wino ma być przygotowywane powinno się gotować we wrzącej wodzie i dopiero potem zalewać drożdżami winnymi.

Domowe winiarstwo zna następujące rodzaje drożdży: dzikie, piekarskie oraz szlachetne. Drożdże dzikie to wspomniane wyżej drożdże występujące na skórce owoców. Drożdże piekarskie to najczęściej kilka ras zmieszanych ze sobą. Drożdże szlachetne to najbardziej czyste kultury, które wytworzono w laboratoriach. Sprzyjają one szybkiej fermentacji oraz są odporne na niskie i wysokie temperatury. Należą tu dwa gatunki: "Saccharomyces cerevisiae " (najczęściej stosowane) oraz "Saccharomyces bayanus" (stosowane tylko do produkcji win musujących, do wznawiania zatrzymanej przedwcześnie fermentacji oraz do produkcji win np. o wysokiej fermentacji cukru).

Drożdże szlachetne występują najczęściej na suszu albo w płynie, jako drożdże suche aktywne, oraz drożdże z rodzynek.

Stosowane rodzaje pożywek to DAF (di-amonu fosforan) oraz pożywki kompleksowe.